.

Zaměření pozemku

Zaměření pozemku

Zaměření pozemku - Geolog a geodet na staveništi: průzkum a měření staveniště

V procesu přípravy a stavby domu hrají odborníci důležitou roli při zkoumání půdy a měření plochy. Geolog zkoumá kvalitu půdy na pozemku. Geodet určí hranice pozemku a zpracuje mapu pro účely návrhu. Ten, kdo stavbu plánuje, by měl vědět, jaká témata by měla být v rozhovoru s těmito odborníky nastolena, aby byla spolupráce úspěšná.

Povinnosti zeměměřiče


Práce geodeta spočívá v přesném vymezení hranic pozemku na základě informací obsažených v Územním plánu rozvoje území. Jakmile máme stavební povolení, geodet vytyčí stavbu na pozemku v souladu s plánem rozvoje pozemku.

Ve fázi dokumentace skutečného stavu (při předání do užívání) je úkolem geodeta také vyznačení stavební mapy a všech přípojek: elektřiny, vody a kanalizace a plynu. Geodetické měření musí geodet zapsat do stavebního deníku. Geodet provádí inventarizační měření - s přihlédnutím ke všemu, co bylo na pozemku postaveno.

Spolupráce s geodetem a etapy výstavby


Schůzka s geodetem by měla proběhnout již při koupi pozemku nebo po schůzce s architektem a určení, jaké doplňující informace budou potřeba do mapy pro účely návrhu (provádí geodet). Musí obsahovat všechny detaily důležité pro architekta, protože na jeho základě zpracovává plán rozvoje pozemku, který je potřebný pro stavební povolení. Geodetické měření lze provést před výběrem návrhu, nejlépe však po konzultaci s architektem. Druhá návštěva geodeta probíhá po získání stavebního povolení. Poté geodet vytyčí na pozemku, jak má být stavba umístěna.

Danuta Piotrowska ze společnosti Your Construction v Olsztyně, stavební expert SILKA YTONG:
Spolupráce s geodetem pokračuje ve všech fázích výstavby – od okamžiku výběru pozemku až po dokončení stavby. Je tedy důležité vybrat si dobrého specialistu.

Platnost měření

Situační a výšková mapa pro účely návrhu je dokladem nutným pro získání stavebního povolení. Musí být součástí dokumentace. Na druhou stranu geodet vytyčuje stavbu, aby tým dodavatelů mohl zahájit stavbu a měl přesné informace, kam dům umístit.

Náklady a termíny

Za 4 kopie mapy pro účely návrhu zaplatí investor v průměru 600-800 PLN. Cena se může lišit v závislosti na regionu země a oblasti studia. Čekání na tento dokument trvá v průměru 2–3 týdny.

Investor by si měl ověřit, zda mají odborníci odpovídající kvalifikaci, např. razítko a licenční číslo. Zkoušky nebo měření má právo provádět pouze odborník s kvalifikací a jejich výsledky, potvrzené v daném geodetickém a kartografickém centru, jsou právně akceptovány.

Nejlepším řešením pro investora je výběr místních odborníků působících v daném území a aktuálních kartografickou dokumentaci pozemku. Mohou být kontaktováni na internetu (místní obchodní stránky) nebo prostřednictvím přátel, kteří staví dům. Některé kanceláře mají seznam specialistů na danou oblast, který dávají k dispozici investorům k nahlédnutí.

Povinnosti geologa


Mezi úkoly geologa patří posouzení půdních a vodních poměrů v místě, kde má budoucí dům vzniknout. Na základě vytvořené geotechnické expertizy je vytvořena příslušná dokumentace a geologický a inženýrský posudek. Na základě geologických průzkumů je vytvořen návrh základu - geotechnické parametry ovlivňují volbu typu základu.

Małgorzata Smogór z varšavské firmy AKaMi, Stavební expert SILKA YTONG:
Na řešení izolace základů na našem pozemku se můžete zeptat geologa, např. zda použít těžkou izolaci v případě kontaktu základů s podzemní vodou , nebo by měla být budova zvýšena výše.

Užitečný geologický průzkum

Geologické průzkumy jsou povinné teprve nedávno. Jejich realizace je užitečná zejména tehdy, když je terén na pozemku "nejistý" (např. může dojít k zatopení) nebo když se investor rozhodne pro stavbu suterénu.

Magdalena Matuszewska z bydhošťské firmy MM Projekt, stavební expert SILKA YTONG:
Geologický průzkum se vyplatí dělat, když je pozemek vlhký nebo je poblíž vodní nádrž. Odbornost geologa se bude hodit i v případě, kdy má pozemek výrazný sklon nebo se nachází na úpatí hory.


Před setkáním s geologem


Geolog by měl znát polohu stavby na pozemku a její rozlohu. Investor může jít za odborníkem s již vybraným projektem.
Před schůzkou s geodetem bychom měli znát číslo pozemku, abychom specialistovi sdělili, který pozemek na pozemku má být zastavěn. Geodet by měl pozemek přesně změřit a uvést aktuální parametry (délku stran a pořadnic) a umístit do mapy orientaci pozemku vzhledem ke světovým stranám a situaci - pozemek na mapě většího měřítka. Je dobré poradit se s architektem nebo projektantem o tom, jaké údaje musí obsahovat geodet zpracovaná mapa - nebo vzhledem ke specifikům našeho pozemku (např. tvar nebo cesta plánovaná obcí) není potřeba. poskytnout o něm více podrobností. Vyplatí se dohodnout s architektem, který zpracuje plán rozvoje pozemku, rozsah mapy vypracované geodetem.

Mapa pro účely návrhu by měla obsahovat inženýrské sítě, na které budeme napojovat.

Před schůzkou s geologem musí investor znát umístění stavby na pozemku – odborník musí vědět, kde má vrt navrtat. Projektant by měl vědět, zda by chtěl dům s podsklepením nebo bez – záleží na hloubce vrtů, které geolog udělá.

Zaměření pozemky

https://www.geodeticka-pohotovost.cz/

Články

Poslední komentáře